Aed ja mets

Oma elurikkuse, värvikirevuse ja andide rohkusega meenutab Lilleoru aed veidike Maa peale rajatud paradiisi. Loodusega harmoonias toimimine kuulub tarkuse juurde, mida siin õpitakse. Aia rajamine algas juba 1993. aastal ning see on olnud loomulik osa Lilleorust algusest peale. Tänaseks oluliselt laienenud aed hõlmab toidu- ja õppeaeda koos kasvuhoonetega, ravimtaime- ja iluaeda.

Permakultuuriaed

Kogu aiapidamine Lilleorus tugineb kohalikele looduslikult väljakujunenud süsteemidele ning aine taasringlusesse võtmisele. 2010. aastal korraldasime siin Eesti esimese permakultuuri koolituse maailmas tuntud permakultuuri õpetaja Albert Bates’i käe all. Sellest ajast on järk-järgult tungitud üha sügavamale looduslähedase aiapidamise saladustesse ning kogutud teadmisi ka paljudele huvilistele edasi antud.

Taimekasvatus Lilleorus on algusest peale toimunud mahedalt. Taimede istutamisel ja külvamisel arvestatakse nende omavahelist sobivust ja valitakse välja õige kasvukoht. Mulla struktuuri ja elustikku ei häirita ega lõhuta kaevamisega. Eri viisidel multšimine tagab mullastiku taasloomise, mitmekesise elupaiga mikroorganismidele ja kobeda, toitainerikka mulla. Köögiviljade lähedusse istutatakse kahjuritele vastumeelseid taimi ning soodsate tingimuste loomisega meelitatakse ligi nende looduslikke vaenlasi. Nii näiteks pakuvad päevalilled köögiviljaaias nii meile silmailu kui ka toidulauda putukaid söövatele lindudele. Väetiste asemel turgutatakse taimi isevalmistatud nõgese-, varemerohu- või võililleleotistega. Tagasitee peenrale leiab nii biosöega rikastatud kompost kui ka muruniide ning kogume ise osadelt taimedelt seemneid järgmiseks hooajaks.

Ravimtaimeaed

Shiva templi ümbruses Elulille 23 kroonlehel ning ravimtaimeaias kasvavatest ürtidest valmistatakse käsitööna eksklusiivseid tervist toetavaid teesegusid. Paljude retseptide autor on Ingvar Villido, kes tunneb taimede mõju sügavuti. Ingvari juhendusel on Lilleoru teemeistrid õppinud taimede väge alal hoidma ja teadlikult kasutama. Seemned ja istikud pannakse mulda looduse rütme arvestades ja korjatakse ajal, mil toimeained on just õiges tasakaalus. Ürdid kuivatatakse ettevaatlikult, et nende tervistavaid omadusi võimalikult palju säilitada. Vürtsid ja taimed, mis Eestis ei kasva, tellitakse mahetootjatelt. Teesegude kaalumine ja pakendamine toimub äärmise täpsusega. Lilleoru taimetarkusi on juba aastaid huvilistele jaganud Eesti tuntud taimetark, apteeker ja Ingvari õpilane, Maret Makko. 

Mets ja mesindus

Suure osa Lilleoru territooriumist moodustab mets, mida kohtleme osana siinsest pühapaigast ning kus kulgevad kutsuvad metsarajad. 2018. aastal külastas Lilleorut kestliku metsanduse ja looduslikkuse taastamise tippekspert Bernd Neugebauer, kelle kogemustele ning põlisrahvastelt saadud teadmistele toetudes oleme tegemas samme siinse metsakoosluse põhjalikumaks tundmaõppimiseks ning ökoloogilise tervise parandamiseks. Bernd on õpetanud, et: “Me võime küll istutada puid, aga mets on midagi enamat kui selles olevate puude summa. See on omalaadne struktuur ja olend – intelligentne, suhtlusaldis ja dünaamiline. Enne puude istutamist on esmalt vaja metsast unistada, seda väljendada ja tunnetada.” 

Mitukümmend aastat on Lilleorus tegeletud ka mesindusega. Täna kogutakse mett Ingvar Villido poolt kätte näidatud looduslikesse energiapunktidesse paigutatud tarudest. Tundlikult valitud asukoht mõjutab mesilasperet ning mõju salvestub ka mees, mistõttu on Ishwarananda meed erilised ja toetavad inimesi eriomastel viisidel. Näiteks saad osta rõõmu, vaimse tervise, rahutuse ravi, müstilise punkti, maaenergia ja mitmesuguste muude mõjudega mett. 

 

Lilleoru aed on avatud kõigile huvilistele!

Neljal hooajal korraldasime ka populaarset Aiaakadeemiat, kus jagasime huvilistele praktilisi nippe ja teadmisi looduslähedase aiapidamise kohta. Siit saad vaadata viimase hooaja videosalvestisi.


Ravimtaimi puudutavates küsimustes kirjuta valdkonna juhile Küllikesele: kyllike.gergents@lilleoru.ee