Tapas

Tapas – sisemine selgus

 

Mis on tapas?


 

Tapas (sanskriti keeles „kuumus“) on praktika, mis on inimkonnale antud siddha´de poolt ja põhineb iidsetel teadmistel.
See enesedistsipliini praktika võimaldab inimesel mõista endaga toimuvat sügavuti, vabaneda sisemistest takistustest ja vaimselt edeneda.

Tapas paneb tavaelu mõttes ebaharilikku olukorda. Inimene seab ise endale piirangud ja reeglid kindlaks ajaliseks perioodiks. Tavaliselt kestab see 15–41 päeva. Kogu selle aja jooksul peetakse kinni antud lubadustest. Traditsiooniliselt lahkutakse tapas´e ajaks kodust ja minnakse palverännakule, kaasas vähesed hädapärased asjad ning peetakse kasinust.

Tapas on rahunemise ja selginemise protsess. Inimene on eraldatuses silmitsi oma probleemidega. Tal on aega neid tundma õppida. Näiteks inimene teadvustab oma psüühilisi või kehaga seotud probleeme ja saab nendest aru. Ta märkab oma negatiivseid mõtteid iseenda ja teiste kohta, oma iseloomu negatiivseid tahkusid (näiteks kadedust, uhkust jne), suhtumisi, hoiakuid või harjumusi, mis ei ole head ning loovad tasakaalutust ja vastuolusid. Inimene mõistab süvitsi nende mõjusid ja seda, et ta ei soovi neid omadusi oma ellu. Sellisel viisil tekib võimalus probleemidest vabaneda.

Kõigest, mis tapas´e ajal üles kerkib, vabanetakse palvete, patukahetsuse, meditatsiooni, mantrate, Practical Consciousness´i või kriya jooga tehnikate ja karma jooga abil. Selleks on vaja kasutada teadvustamist, meelekindlust ja otsustavust. Need kvaliteedid koos enesedistsipliini ja praktikatega on psüühikat puhastava toimega.

 

Lilleorus on tapas´eks vajalikud ja seda soodustavad tingimused


 

    • Võimalus viibida kogu retriidi aja Lilleorus ja saada tapas´e läbiviimiseks vajalikud praktilised teadmised ja juhised.
    • Lilleoru pühapaigas viibimine, igapäevastel tuletseremooniatel ehk havan’itel ning palveteenistustel ehk aarati´tel osalemisel on oluline abistav ja toetav roll tulemuse saavutamises.
    • Küsimuste tekkimisel saad abi ja juhendust.

 

Lisainfot tapas´e retriitide ja toimumisaegade kohta leiad siit.

 

Tapase retriit


 

Retriit kestab viisteist päeva ning kohale saabutakse retriidi eelõhtul.

Tapas algab spetsiaalse tseremooniaga, kus osaleja annab püha tõotuse. Tõotuses kirjeldatakse tapas´esse mineku eesmärki, loetletakse endale võetavad piirangud, plaanitavad praktikad ning kellele tapas´ega saavutatud hüved pühendatakse. Randme peale seotakse kapu. See on traditsiooni kohaselt püha juur koos nööri ja kangaribaga, mille otstarve on kaitsta pühendunut tapas´es viibimise aja jooksul.

Retriidi ajal tõmbutakse tagasi igapäevaelust – perest ja tööst –, peetakse kasinust ning keskendutakse valitud tapas´e praktikatele. Kasinuse pidamine on Lilleorus kohapeal soodustatud kindla päevakava ja lihtsate reeglite järgimise kaudu.

 

Millega arvestada tapas´e ajal


 

  • täisajaga kohapeal viibimine;
  • sotsiaalne eraldatus (sh telefoni ja arvutit ei kasutata);
  • magamine aašrami alal, põrandal joogamatil või õhukesel madratsil;
  • päevakava järgimine, sh varajane äratus, praktikad, havan´itel ja aarati´tel osalemine;
  • niyama´de ja yama´de (joogaliku eetika ja harjumuste) rakendamine;
  • praktikapäeviku pidamine;
  • paastumine (üks toidukord päevas pluss mõni tervislik lisa, loobumine kohvist-teest, soolast-piprast, alkoholist-tubakast);
  • ise toidu valmistamine aašrami majas;
  • riietumine kollastesse, punastesse, oranžidesse või beežidesse riietesse (soodustab tapas´t);
  • loobumine raseerimisest ja meikimisest;
  • paljajalu käimine (võimalusel ja mõistlikult, õues vastavalt ilmale)

 

Orienteeruv päevakava


 

05:30                   äratus, praktikad
08:00-10:00         havan ja tapas´e avatseremoonia
10:00-12:00          isiklikud praktikad
13:00-14:00          lõunasöök (aašrami majas)
14:00-18:30          isiklikud praktikad
18:30-20:00         grupisatsang või kohtumine Ishwaranandaga (5., 10., ja 15. päeval)
20:30-21:30         aarati
22:00                   öörahu

 

Registreeri

Lisainfo: tapas@lilleoru.ee